neděle 6. srpna 2017

Za dobrodružstvím a ještě dál

Ehm, jak to jen říct. Dlouho tu nic nebylo. ------- (Toť vše.)

V pátek jsem byla s mojí kolegyňkou a kamarádkou v jednom na výletu. Rozhodla jsem se ji vzít na moji oblíbenou stezku, díky které toho uvidíte hromadu za poměrně málo času (a vzdálenosti). Dneska se s námi můžete vydat pomocí textu a fotografií a doufám, že někdy vyrazíte i sami (a dáte mi vědět (třeba pomocí hashtagu #divkazvenkova)).Empírová radnice v Kněžmostu

Startovací a cílovou destinací je Kněžmost, vesnička, která se nachází na jednom z okrajů Českého ráje. Pro zajímavost se tu nachází třeba kostel sv. Františka Serafínského, který byl vystavěn v 19. století za finanční spoluúčasti měšťanů, kteří si přáli mít kostel ve své obci. Další budovou, která by nás mohla zaujmout je empírová radnice taktéž z 19. století. (Na radnici najdete taky místní poštu pro poslání pohledu.)

Výhled na pole a Kněžmost z jedné z vyhlídek v lesoparku Důně

Z Kněžmostu se vydáme po žluté lesoparkem Důně. V Důních najdeme pomologickou stezku a pár vyhlídek do okolí (třeba na celý Kněžmost). Pokud máte rádi přírodu, rostliny a třeba jste milovali Herbář (s Lindou a Kačkou), tak bude jako v ráji. Najít tu můžeme dřín i dřišťál, špendlíky, jeřabiny, hrušky i jablka, prostě spoustu různých ovocných stromů. 

Vstupní portál do Píčova statku


Dva ohromující výhledy z Klamorny

Těsně před zříceninou hradu Valečov je rozcestí, tam se rozhodneme, že si ho necháme až nakonec a vydáme se po červené rovnou na Drábské světničky. Poté co sejdeme a vyšplháme pár kopečků, vyjdeme ten největší a staneme před zříceninou Píčova statku, který podlehl minulému režimu a od té doby chátrá. Je to velká škoda, protože to stavení vypadá opravdu obrovsky a v okolí je spousta polí a luk, které určitě pod statek patřily. Na tomhle místě se rozhodneme navštívit i Klamornu

Klamorna je vlastně další hradiště, respektive jeho pozůstatky. Pokud chcete vidět Drábské světničky tak trochu jinak, rozhodně se vyplatí sejít těch dvě stě metrů ze stezky. No, uznejte sami.

Tak a ještě půl kilometru a hurá jsme na místě. Drábské světničky. Dominanta okolí, která mi vždycky říká, když jedu ze školy, že už jsem skoro doma. Drábské světničky jsou stejně jako Klamorna bývalé hradiště vybudované ve výšce 15 m. Nahoru se dá samozřejmě vylézt a "prošmejdit" zbylé místnosti, střílny a samozřejmě achat a vzdychat nad ohromujícím výhledem, který skýtá například Ještěd, Bezděz, Mnichovo Hradiště a mnohé další.
Z Drábský světniček můžete jít buď po modré a nebo po (o malinko delší) červené, která však nabízí další řádku úchvatných výhledů. My se samozřejmě vydáme za výhledy. Nakonec se obě cesty sejdou těsně před Studeným průchodem, kde údajně ani přes léto teplota nevyšplhá nad deset stupňů. Nicméně v letním parnu se hodí se lehce zchladit průchodem mezi skalami.


Obě stezky "končí" na Krásné vyhlídce, tady najdeme nejen krásný výhled, ale i restauraci. Navíc obsluha je milá a rychlá (plus, plus, plus).


Po krátkém obžérství se vydáváme z kopce po silnici dolů, asi po půl kilometru se dostáváme k úpatí vrcholku Mužský.

Je to nejvyšší bod v širokém okolí, jedná se o bývalou sopku, která má na svém vrcholu mohylu, ta připomíná jednu z bitev rakousko-pruské války. A je tu opět nádherný výhled. 

Pokračujeme dále po silnici a po chvíli narazíme na stavení, kde jsme už jednou byli, a přesně tady navážeme zpátky na červenou směrem k Valečovu.


Červená nás navede až k zřícenině hradu Valečov, kde se třeba natáčela pohádka Rumprcimprcampr nebo nejnovější Tři mušketýři. V okolí se nachází několik světniček, které byly ještě na začátku dvacátého století obývány. Možné je také navštívit hrad zevnitř a mít možnost se podívat trochu do historie hradu  i jeho okolí.


No a nakonec zbývá už jen dojít zpátky do Kněžmostu. Máme dvě možnosti, projít se znovu skrze Důně a nebo zavítat do vesnice Boseň a odtud jít po cyklistickém chodníčku podél silnice.

Rozhodně doporučuji si dát jako odměnu po více jak 16 kilometrové trase točenou zmrzlinu nedaleko Kněžmostského náměstí (kde je parkoviště). Už za dvacet korun dostanete takový kopec, že je problém ho zdolat a navíc je opravdu výborná. 
Byli jste někdy na některém z míst v článku? A líbilo se?

Doufám, že jestli ne, tak to brzy napravíte a že se vám bude líbit.

Žádné komentáře:

Okomentovat