pondělí 30. října 2017

Dušičky

Dušičky jsou jeden z hlavních svátků podzimu u nás. Je to čas vzpomínání, odpouštění, ale i rozjímání nad našimi životy. Dušičky se dají brát z dvou pohledů, z předkřesťanského (neboli pohanského) a křesťanského.Období okolo prvního listopadu bylo pro pohany mystické. Jednalo se o období, kdy definitivně končily teplé dny a přicházela zima. S čímž je, stejně jako s příchodem jara, spojena smrt. Věřilo se, že se v tento den svět živých prolíná se světem mrtvých. Tudíž bylo zapotřebí se chránit pomocí světla ukrytého v lampičce. Vyřezávání není trendem poslední doby, ani žádná náplava z USA. Ve skutečnosti jako první vyřezávali skotští kelti, kteří vyřezávali lampy z brukve. U nás se lampy vyřezávali z cukrové nebo krmné řepy a na severu Čech se pak tyto vyřezané řepy nazývaly bubáci. 
Název Halloween pak vznikl v USA, stejně jako zvyk vyřezávání dýní.
Lampy z brukve, řepy nebo dýní, které se dávaly do oken domů a na zápraží, mají dva významy. První vysvětlení je, že chránily domov před příchodem zlých duchů a temných sil. Druhý význam je, že naopak ukazovaly cesty zbloudilým duším k jejich rodinám.
Údajný původ tohoto svátku je v keltském svátku Samhain z přelomu listopadu a prosince. Šlo o loučení s teplou slunečnou částí roku - lidé zapalovali ohně, aby ztracené duše našli cestu domů.Pohanská verze svátku spíše oslavuje zesnulé a připomíná jejich životy. Křesťanská je více smuteční a uctívá zemřelé předky. V tomto období se také připomíná víra ve vzkříšení. Tradicí je chodit na hřbitovy, zapálit svíčky u hrobů a přidat květiny, či ozdoby. Nejobvyklejší květinou je chryzantéma neboli listopadka, která je vhodná svou odolností, ale má i hlubší význam. V květomluvě znamená chryzantéma lásku, vášeň, ale také věčnost, což je opět spojeno s duší.


V české lidové tradici bylo zvykem, že hospodář naplnil lampu máslem místo oleje, pro duše, které přijdou z očistce a potřebují si ošetřit své rány, které utrpěly za své hříchy.
Bývalo zvykem pro dušičky vhazovat do ohně různé pokrmy, což bylo místy chápáno jako částečné vykoupení z hříchů nebo také něco jako dušičkám na přilepšenou. Když se ráno ozvalo zvonění z kostela, musely se duše vrátit do očistce.


Na den svátku Všech svatých se peklo pečivo - housky ve tvaru hnátů položených křížem, kterým se říkalo “kosti svatých”. Na druhý den se v některých oblastech peklo pečivo, kterému se říkalo “dušičky”. Bylo to čtyřhranné pečivo, zadělávané mlékem a plněné povidly nebo mákem a tím bývaly obdarování žebráci a chudí lidé, postávající u kostela či hřbitova. 
Říkalo se, že pokud o dušičkách prší, že duše zemřelých oplakávají své hříchy.

V minulosti v Podkrkonoší se slavily Dušičky také průvodem strašidelných a děsivých masek. 


Halloween se slaví 31. října, kdežto Dušičky až 2. listopadu.

Jaký je váš názor na Halloween?
Chodíte o Dušičkách na hřbitov?

Zdroj: České tradice, knižní archiv České tradice; pořad Naše tradice, archiv Česká televize.


8 komentářů:

 1. Ahoj, dekuji za zajimavy nahled do minulosti. Driv jsem s rodicema chodila na hrbitov. Je to asi takova tradice. Co se tyce Halloween, tak ho moc nemusim. Nevidim v tom zadny smysl a prijde mi to spise negativni. Ale vyrezavane dyne jsou nekdy hezke jako podzimni vyzdoba.

  https://zapisnikjednedivky.wordpress.com

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, děkuji za návštěvu a milý komentář. :)

   Vymazat
 2. Halloween neslavím jsme v česku a tady se slaví dušičky. Příjde mi to jako povinnost si aspoň jednou za rok vzpomenout na ty, co už s námi nemůžou být.
  Dýně sice pěstujeme, ale to jen proto, ze nám chutnají na talíři. 😉
  Šárka z blogu www.skarkiska.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je pravda, dýně jsou skvělé. :)

   Vymazat
 3. Hrozně se mi tvůj článek líbí. Snad jsem nenatrefila na článek o Dušičkách. Je tu samý Halloween, tak je fajn si přečíst i něco jiného... :)

  https://vita-brunettes.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 4. Tak já jako každý rok na hřbitově byla, ale halloween mám taky ráda, teda hlavně dýně:-)

  Měj se krásně!
  papa ByGabra
  http://www.bygabra.cz

  OdpovědětVymazat