pondělí 4. prosince 2017

Návštěva svatého Mikuláše

Mikuláše není nutno moc představovat, ale přeci vás dneska seznámím s jeho stručnou historií.


Mikuláš z Myry byl biskup žijící na přelomu 3. a 4. století. Zobrazován je s berlou a mitrou, a od 14. století i s měšcem s penězi. Od té doby je svátek sv. Mikuláše spojován s vírou a bohatství - obchodníci v ten den rádi uzavírali velké obchodní smlouvy a prosili o ochranu před zloději.


mitra - látková, do dvou hrotitých oblouků vybíhající obřadní pokrývka hlavy vysokých církevních hodnostářů, zpravidla bohatě zdobená


Mikuláš byl velmi zbožný a dobrotivý. Po smrti rodičů rozdal svůj majetek a vydal se do Palestiny. Zbožným a příkladný život Mikuláše způsobil, že ho lidé začali uctívat a prohlásili ho za svatého. Jeho kult se rozšířil z krajů na Balkáně až do východní Evropy, zejména mezi slovanské národy. K největšímu uctívání došlo v 8. století v Rusku, kde se stal patronem země. Později jeho slávu přinesli do Evropy západní normanští námořníci, jejichž byl ochráncem.
Pro jeho štědrost ho milovaly také děti. Vystupoval jako jejich ochránce před nemocemi a neštěstím. V předvečer jeho svátku se již po mnoho generací těší na jeho štědré nadělování.


Čert spolu s andělem začali Mikuláše doprovázet až na přelomu 18. a 19. století. Aby děti dostaly nějaký drobný dárek, musely odříkat krátkou modlitbu. Dodnes se udržela tradice povinné recitace básničky nebo zpívání písničky.
Oblíbené byly i mikulášské trhy, kde se prodávaly jak drobné dárky pro děti - perníčky, dřevěné hračky, figurky ze sušeného ovoce, ozdoby z jablek (tzv. třesolky), do kterých se zapíchla slámka rozříznutá na několik vláken, na jejichž koncích byly připevněné nabobtnalé hrášky a kuličky z barevného papíru. Dalším oblíbeným dárkem bylo mikulášské pečivo ve tvaru figurek a zvířátek, které sloužilo jako hračka i pochoutka. A totéž platilo o perníčcích.

Chodí i k vám Mikuláš?

Žádné komentáře:

Okomentovat