Přeji krásnou Ostaru.
Na začátek rychlé shrnutí, co k Ostaře patří:
Symboly: vejce, kříž, motýl, králíci, beránci, mláďátka obecně, proutí
Barvy: zelená, červená, pastelové
Byliny: prvosenka, tymián, fialka, kočičky, narcis, tulipán, petrklíč, hyacint, zlatý déšť
Kameny: akvamarín, turmalín, fluorit
Ostara je pohanská oslava jarní rovnodennosti. Její název nejspíš vychází z jména germánské bohyně jara Eostre.
Vejce, jako jeden ze symbolů, značící znovuzrocení nebo probouzející se život. Ten samý význam mají také králíci, beránci, kuřátka a celkově mláďátka, která jsou novou generací v přírodě. Z rostlin jsou pak symbolem nového probouzejícího se života hlavně pučící proutí a jarní rostlinky jako jsou fialky či petrklíče.
Tento svátek je často spojován se slavením křesťanských Velikonoc. Podobné jsou i tradice, které byli převzány od pohanů a v upravené verzi používány k oslavě křesťanského svátku. Jedním z příkladů může být zvyk barvení a darování malovaných vajec. Dříve se malovaná a darovaná vejce brala jako přání úspěch a hojnosti do nového roku. S nástupem křesťanství byly staré zvyky nežádoucí, a tak se začali v některých zemích vejce skrývat a nechávali děti vejce hledat a tím si do života přinést úspěch a hojnost. Tím nejspíš vznikla i tradice v USA, kde se svátek slaví tak, že se schovají vajíčka po zahradě a děti je hledají, jsou v nich ukryty různé hračky nebo peníze.
Neméně známým symbolem je také zajíc nebo králík, který všude doprovází kuřátko a je součástí velikonočních říkaček. Zajíc je symbolické zvíře Eostry a věřilo se, že zajíci přináší ranní světlo zpátky na oblohu.
Během jarní rovnodennosti se tedy oslavuje vše kolem nového života, nových začátků a nových projektů. Je to období, kdy odvaha, síla a vášeň začnou převládat nad zimním spánkem. K řádné oslavě tedy zapalujeme ohně, tancujeme, zpíváme a tvoříme.
Jak tedy můžete vhodně oslavit tento den?
Pokud máte chuť můžete zkusit nějaký rituál k oslavě jarní rovnodennosti, níže vám dávám pár tipů.
Jarní kraslice
Vyfoukněte si vajíčko a nechte ho uschnout. Poté ho pomalujte jarními motivy (prvosenky, mláďátka, sluníčko…) a barvami. Dovnitř přidejte tymián, ten se používal na jaře pro očistu, léčení, odvahu, ale také ochranu. Kraslici případně dozdobte živím kvítím, které najdete venku a umístěte ji tam, kde je vám nejblíže, aby vám připomínala jaro a jeho sílu.
Zahrádka za oknem
Jaro a nový život můžeme oslavit i mini zahrádkou za oknem, budou vám stačit semínka řeřichy, půlka skořápky a trochu hlíny. Do skořápky dejte hlínu (můžete použít i vatu nebo kousek ubrousku a vysejte řeřichu, pravidelně kropte a do dvou dnů máte zeleno. Řeřichu si pak můžete dát na chleba s máslem nebo omeletu, je štiplavá podobně jako ředkvičky, takže dodá ten správný říz a jarní chuť.
Obdarování přírody
Vždycky je správný čas na to jít obdarovat přírodu. Sice se už probouzí a zvířátka budou mít brzy spoustu čerstvého ke spásání, ale neuškodí vzít pár jablek a donést je do lesa ke krmelci, případně obdarovat ptáčky v krmítkách nějakým vhodným zobem.
Nové sem, staré pryč
Můžete taky udělat něco pro sebe a projít si věci, které máte doma a vyřadit vše nefunkční a nepoužívané. Určitě máte zásuvku s kabely, které ani nevíte k čemu slouží, baterky, které už by dávno měly být v nebezpečném odpadu, oblečení, které vám nesedí nebo ho prostě nenosíte, boty, které mají to nejlepší za sebou, ale máte je rádi. Udělejte si pořádek a věci vytřiďte. Některé musí do odpadků, jiné můžete darovat anebo prodat.
Případně zkuste některé z věcí recyklovat nebo jim najít nový účel. Třeba roztrhané tričko může ještě nějakou dobu posloužit jako univerzální hadr.
Znali jste Ostaru? Budete ji nějak slavit?
Žádné komentáře:
Okomentovat